Start arrow Kunder arrow Kundintervjuer
Customer Success Stories
Condesign Case Study
Intervju med:Condesign logo
Torbjörn Grahn
VD
Condesign Operations Support AB   

Företagsöversikt

Condesign levererar tekniska konsulttjänster till industrin inom områdena interaktiva media, IT, automation samt mekanisk konstruktion.

Grundat: 1984
Antal anställda: 230

Utmaning

”Condesign är ett växande företag med en mycket stark affärsdriven decentraliserad organisation. Vår utmaning består i att bibehålla nuvarande kvalitet och precision i tidrapporteringsprocessen. Med det här menas att vi behöver möta våra kunders högt ställda krav på korrekt fakturering samtidigt som vi själva har ett intresse i en snabb faktureringsprocess för att på så vis inte binda upp kapital. Vidare så betyder det här även att möta anställdas krav på korrekta löneutbetalningar i rätt tid.”

Varför QBIS?

”Tidigare hade vi två separata system för tidrapportering, ett för närvaro och arbetstidsrapportering, och ett för projekttidsrapportering. Det här gjorde det svårt att få en överblick av arbetstid kontra projekttid över månaden, speciellt eftersom löneperioden skiljer sig mot faktureringsperioden. Det här problemet löste sig genom att implementera QBIS som tar hand om både arbetstid för lön och tid mot olika kunder och projekt (i ett och samma gränssnitt).”

Fördelar

“Den största fördelen är att använda ett system för all tidrapportering (både fakturering och lön). Det här är en stabil plattform för en hög noggrannhet i både projekt- och affärsverksamhet."

 
"Förbättrad produktivitet och effektiv hantering av projekt, löner och fakturering med QBIS." 
Torbjörn Grahn
Managing Director,
Condesign Operations
Support AB, Sweden